top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration

Facebook Login
Site Registration

What will be the product of costs of 1 apple and 1 banana?

0 votes
56 views

Cost of 6 apples and 8 bananas is 460 Rupees and that of 4 apples and 5 bananas is 300 Rupees.
What will be the product of costs of 1 apple and 1 banana?

posted Dec 2, 2020 by Dilbagh

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

1 Answer

0 votes

let a=apple and b=bananas
6a+8b=460
4a+5b=300

solving simultaneous gives a=50, b=20

so cost 1apple x cost of 1 banana = 50x20=1000

answer Jan 8 by anonymous



Similar Puzzles
0 votes

Solve this puzzle : apple + banana + grape = ?

enter image description here

0 votes

An apple costs $1.

An orange costs $9 more than the apple.

A watermelon costed $5 more than the orange.

If I buy one of these 3, what is the total amount I have to pay?

0 votes

A four digit number having all digit successive when substracted by the number formed by using all the digits in reverse pattern (ie reverse of xyz is zyx) gives a four digit number. The sum of all digits of that number is 18.
What will be the product of thousand and units digit of that number ?

0 votes

A four digit number , having all digits different and non odd , has sum of all digits equal to 12. The sum of middle two digits is equal to the first digit. Second digit is greater than third digit.
What will be the product of first three digits ?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...