top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration

Facebook Login
Site Registration

An apple costs $1. An orange costs $9 more than the apple. A watermelon costed $5 more than the orange. If I.........

0 votes
125 views

An apple costs $1.

An orange costs $9 more than the apple.

A watermelon costed $5 more than the orange.

If I buy one of these 3, what is the total amount I have to pay?

posted Aug 11, 2016 by Upma

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

1 Answer

0 votes

Total = $26.

Solution:

The cost of an apple is $1
Since it is mentioned that the orange is $9 more than the apple.

Cost of orange = $10;

Also watermelon costed $5 more than the Orange.

So cost of watermelon = $15

So if I buy all 3 the total I have to pay is;

1 + 10 + 15 = $26

answer Aug 11, 2016 by Mahedra Chaudhari



Similar Puzzles
0 votes

For $1 you get 40 Cherries. For $3 you get 1 Orange. For $5 you get 1 Watermelon. Your mother told you to get 100 fruits for $100. How many of Cherries, Oranges and Watermelons will you buy?

0 votes

A bottle and a cork together cost $1 and Penny 1. If the cost of bottle is more than that of the cork by $1, what is the cost of the bottle and that of the cork?

+1 vote

Grandma sent Johnny some money for his birthday. Johnny spent all of it in five stores. In each store, he spent $1.00 more than half of what he had when he came in. How much money did he get from grandma?

+1 vote

A first class stamp costs 26c, a second class stamp costs 21c. I buy some stamps and the cost is $1.93. How many of each price have I bought?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...