top button
Flag Notify
    Connect to us
      Site Registration

Site Registration

How much did each bag of candy cost?

+1 vote
144 views

Amogh and Sanya were debating a major purchase of candy.
They calculated that they could get three bags of jelly and two bags of chocolate for Rs. 24, which was just under their limit of Rs. 25.
They found they could also get four bags of chocolate and two bags of jelly for the same Rs. 24.
How much did each bag of candy cost?

posted Jun 21, 2020 by Anshika Utadi

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

1 Answer

0 votes

3j + 2c = 4c + 2j
j = 2c
6c + 2c = 24
8c = 24
c = 3
j = 2c = 6.
Jelly bag cost = 6
Chocolate bag cost = 3

answer Jun 22, 2020 by Tejas Naik



Similar Puzzles
0 votes

I bought 72 identical items.
Each item had the same cost, and the cost was a whole number of Rupees.
The total cost was Rs. _679_ (you do not know the first or last digit).
How much did each item cost?

0 votes

Amogh buys three items at the store for exactly Rs 100. The second item costs half as much as the first item, and the third item is half as much as the second.
How much did each one cost?

0 votes

Sophia has $33. She bought four candy bars that cost $2 each, two magazines that each cost $4.50, and used the rest of her money on a pair of shoes. How much did the shoes cost?

0 votes

A shopkeeper decides to give a discount of 20% + 30% on the printed price of a watch, but unfortunately the printed banner comes with the print as 30%+40% discount. If he gets a gain of only 5% of actual cost of watch in this new structure then how much profit in a actual cost did he decide to get in the earlier structure.

+1 vote

Shopping can present a terrible dilemma, the new couple discovered. Three pounds of potatoes and two pounds of eggplants cost $2.25. Or they could just buy eggplants for the same amount of money and make a casserole out of all those eggplants. But potatoes are cheaper than eggplants.

How much did potatoes cost per pound?

...