top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

A first class stamp costs 26c, a second class stamp costs 21c. I buy some stamps and the cost is $1.93...

+1 vote
26 views

A first class stamp costs 26c, a second class stamp costs 21c. I buy some stamps and the cost is $1.93. How many of each price have I bought?

posted Apr 14 by anonymous

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

1 Answer

0 votes

(193 - (21×a))/ 26 { for a =(1 - 9) } should give us an integer value. This happens at a=3
(193 - (21×3))/ 26 = 5
Which means: (21c × 3Nos) + (26c × 5Nos) = 193c
ie.,He bought 3 Nos of 21 cents stamp and 5 Nos of 26 cents stamp.

answer Apr 14 by Tejas Naik



Similar Puzzles
0 votes

A child spends $100 on 100 toy animals.
A cat cost $10.00,
A fish costs $3.00, and
A bird costs $0.50.
She buys atleast one of each,
and doesn't buy any other toys.

How many of each toy does the child buy ?

0 votes

Small oranges cost 8p each, large oranges cost 13p each. Some oranges are bought and the bill is exactly $1. How many of each size of oranges are bought?

0 votes

Amogh buys three items at the store for exactly Rs 100. The second item costs half as much as the first item, and the third item is half as much as the second.
How much did each one cost?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...