top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

How much has Tanay scored in History?

0 votes
82 views

In a class test Tanay scored 160 marks in Geography and History together. If one third of his marks in Geography equals to half of the marks he scored in History, then how much has he scored in History?

posted Aug 17, 2015 by Ujjwal Mehra

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

2 Answers

+1 vote
 
Best answer

64

Let the marks in Geography be G and History be H.
Eq 1: G + H = 160
Eq 2: G/3 = H/2
By the problem:
G = 160 - H

Therefore, putting the value of G in Eq 2:
(160 - H)/3 = H/2
or, 320 - 2H = 3H
or, 3H + 2H = 320
or, 5H = 320
or, H = 64

answer Sep 4, 2015 by Mohammed Hussain
+1 vote

Of every 3 points in Geo, he scored 2 points in History.
160 / 5 * 2 = 64 points in History.

answer Aug 17, 2015 by Jcm



Similar Puzzles
0 votes

Tarun came second in Math. When his mother asked him how much he had scored, he answered that he got the sum of the first 9 even numbers. His mother immediately worked out the answer.
How much had he scored in Math?

0 votes

A milkman has a can of 20 gallons, full of milk. But due to a sudden epidemic, all his cows in the farm fall sick. He can no longer collect milk from them.
To conserve his milk he decides that on the first day he will sell one liter and refill the can back with water. On the 2nd day he will take out 2 liters and refill the bottle. On the 3rd day he will take out 3liters and so on...
By the time all the milk is gone, how much water has the milkman sold?

0 votes

The owner of a stationery shop uses a special method to price the items which he sells in his shop. A pencil costs $36, ruler costs $30, pen costs $18 and a book costs $24.
How much does a notebook then cost?

+1 vote

At my favorite fruit stand,
an orange costs 18¢,
a pineapple costs 27¢,
and a grape costs 15¢.

Using the same logic, can you tell how much a mango costs?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...