top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

How much will you have to tell your boss that the package for each widget will cost?

0 votes
130 views

You are working out some estimates for your boss. You can come up with a very good package for your nice little wid­gets, but the packaging may be too expensive. The cost of the widget and the packaging is $1.10, and the widget is $1.00 more than the package.

How much will you have to tell your boss that the package for each widget will cost?

posted Apr 19, 2015 by Vikram Luthra

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

2 Answers

+1 vote

package = $0.05, widget = $1.05

Widget is $ 1,- more than the packaging.
If packaging costs x $, then the widget costs 1+x $.
The total cost is then x + (1+x) = 1+2*x $.
The total cost is 1,10 $. x is then 0.05 $.

answer Apr 20, 2015 by Jcm
please explain your thought process
–1 vote

Total Cost $1.10 100%
Widget $1.00 91%
Packaging $0.10 9%

If the packaging were .03 for example then you add $1.00 total cost would be $1.03. So the only thing it can be is $.10 so that you arrive at $1.10 for total cost.

answer Aug 3, 2015 by Dave Flack
Your widget costs only 90 cents more than the package



Similar Puzzles
0 votes

Amogh buys three items at the store for exactly Rs 100. The second item costs half as much as the first item, and the third item is half as much as the second.
How much did each one cost?

0 votes

The marked price of a shirt is Rs 1857/-.
A shopkeeper offers three successive of 5%, 15% and 25%.
How much will you have to pay finally?

0 votes

Pete'sa Pete lists prices for his extra toppings in pairs. How much does each topping cost by itself? Each price is whole-dollar increments.

Pineapple & Hot Peppers $7
Broccoli & Extra Cheese $6
Mushrooms & Onions $2
Black Olives & Hot Peppers $5
Pepperoni & Mushrooms $4
Onions & Black Olives $3
Extra Cheese & Mushrooms $5

0 votes

The marked price of a shirt is Rs 786.
A shopkeeper offers three successive discount of 5%, 10% and 15%.
How much will you have to pay, finally?

0 votes

A mixed packet of nuts contains 1 pound of walnuts and 2 pounds of Brazil nuts. It costs exactly $2. A packet containing 4 pounds of filberts and 1 pound of walnuts costs $3. And for only $1.50, you can buy a mixed packet of 3 pounds of almonds, 1 pound of walnuts, and 1 pound of filberts.

How much should you pay for a mixture of 1 pound of each of the four kinds?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...