top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration

Facebook Login
Site Registration

A bat and ball cost Rs. 1.10 and the difference between them is Rs. 1. How much does each cost?

+2 votes
1,084 views

A bat and ball cost Rs. 1.10 and the difference between them is Rs. 1. How much does each cost?

posted Apr 11, 2014 by Karan Joglekar

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

4 Answers

+4 votes

Eq1: Bat + Ball = Rs 1.1
Eq2: Bat - Ball = Rs 1

Adding Eq1 + Eq2
2 Bat = Rs 2.1 i.e. Bat is Rs1.05 which implies ball is Rs .05

answer Apr 22, 2014 by Shatark Bajpai
+3 votes

x+y=1.10------>eqn1
x-y=1.0------->eqn2
2x=2.10------>by summing up
x=1.05---->cost of bat
y=.05----->cost of ball

answer May 26, 2014 by Joy Dutta
+2 votes

Let,
x = Cost of Bat
y = Cost of Ball

  1. x + y = 1.10
  2. x - y = 1.00

    2y = 0.10

Therefore , y = 0.10/2 = 0.05
x = 1.01-0.05 = 1.05

Now , Bat (x)= 1.05
Ball(y) = 0.05

answer Mar 10, 2015 by Varghese Anthony
–1 vote

bat rs 1, ball 0.10

answer Oct 4, 2015 by Sasikumar Arumugam



Similar Puzzles
0 votes

Amogh buys three items at the store for exactly Rs 100. The second item costs half as much as the first item, and the third item is half as much as the second.
How much did each one cost?

0 votes

An amount of money is to be distributed among X, Y and Z in the ratio 3 : 1 : 5. The difference between Y’s and Z’s share is Rs. 3600. What is the total of X’s and Y’s share?

+1 vote

Pete'sa Pete lists prices for his extra toppings in pairs. How much does each topping cost by itself? Each price is whole-dollar increments.

Pineapple & Hot Peppers $7
Broccoli & Extra Cheese $6
Mushrooms & Onions $2
Black Olives & Hot Peppers $5
Pepperoni & Mushrooms $4
Onions & Black Olives $3
Extra Cheese & Mushrooms $5

0 votes

Rohan has built a cubical water tank with lid for his apartment with each outer edge equal to 1.5 m.
He gets the outer surface of the tank including the base, covered with square Italian tiles of sides 25 cm.
Find how much he would spend on tiles if cost of the tile is Rs. 7200 per dozen?

+1 vote

The cost of apple and grapes are between Rs 20 and 30 per kg. If total cost of 5 Kg apple and 7 Kg grapes is a number X having unit's and hundred's place equal and sum of cost of 1 Kg apple and 1 Kg grapes is Rs 50.
Then what is the value of X?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...