top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration

Facebook Login
Site Registration

If 4 kg of kiwi cost as much as 16 kg of banana and the cost of 5 kg of kiwi............What is the cost of kiwi per kg?

0 votes
42 views

If 4 kg of kiwi cost as much as 16 kg of banana and the cost of 5 kg of kiwi and 16 kg of banana is Rs. 1080.
What is the cost of kiwi per kg?

posted Nov 7, 2019 by Tapesh Kulkarni

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

1 Answer

0 votes

4 kg kiwi=16 kg banana
5 kg kiwi+16 kg banana= 5 kg kiwi + 4 kg kiwi = 9 kg kiwi
9 kg kiwi= Rs. 1080
1 kg kiwi = Rs. 1080/9 = Rs. 120

answer Nov 7, 2019 by Hanifa Mammadov



Similar Puzzles
+1 vote

The cost of apple and grapes are between Rs 20 and 30 per kg. If total cost of 5 Kg apple and 7 Kg grapes is a number X having unit's and hundred's place equal and sum of cost of 1 Kg apple and 1 Kg grapes is Rs 50.
Then what is the value of X?

0 votes

Rohan has built a cubical water tank with lid for his apartment with each outer edge equal to 1.5 m.
He gets the outer surface of the tank including the base, covered with square Italian tiles of sides 25 cm.
Find how much he would spend on tiles if cost of the tile is Rs. 7200 per dozen?

+1 vote

A car owner buys petrol at Rs.7.50, Rs. 8 and Rs. 8.50 per litre for three successive years.
What approximately is the average cost per litre of petrol if he spends Rs. 4000 each year?

–1 vote

At a Christmas Eve charity fundraiser, the price of 4 mince pies and 2 sausage rolls is $ 7.38, while the price o 3 mince pies and 7 sausage rools is $ 10.43.
How much do 3 sausage rolls cost?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...