top button
Flag Notify
    Connect to us
      Site Registration

Site Registration

What will be the cost (per kg) of a mixture of 10 kg of first, 8 kg of second and 7 kg of third?

0 votes
32 views

The cost (per kg) of 3 qualities of rice are 45, 42 and 35 respectively.
What will be the cost (per kg) of a mixture of 10 kg of first, 8 kg of second and 7 kg of third?

posted Jul 1 by Sandeep Bedi

Looking for solution? Promote on:
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button




Similar Puzzles
0 votes

Tea worth Rs. 126 per kg and Rs. 135 per kg are mixed with a third variety in the ratio 1 : 1 : 2. If the mixture is worth Rs. 153 per kg.
What will be the price of the third variety per kg ?

+1 vote

The cost of apple and grapes are between Rs 20 and 30 per kg. If total cost of 5 Kg apple and 7 Kg grapes is a number X having unit's and hundred's place equal and sum of cost of 1 Kg apple and 1 Kg grapes is Rs 50.
Then what is the value of X?

0 votes

The cost of 3 types of wheat are 10 rupee, 14 rupee and 16 rupees.
What will be the rate of a mixture of 20 kg, 50 kg and 40 kg wheat of these 3 types respectively?

0 votes

If 4 kg of kiwi cost as much as 16 kg of banana and the cost of 5 kg of kiwi and 16 kg of banana is Rs. 1080.
What is the cost of kiwi per kg?

...