top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

What is the cost of a mango?

0 votes
390 views

At a fruit stall in Puzzle land, an Apple costs Rs.17, an Orange costs Rs.21, and a Pear costs Rs.14.

What is the cost of a mango?

posted Aug 25, 2014 by Aarati Mahajan

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

3 Answers

+1 vote

in each word
vowel cost- 4 rs and
consonant cost- 3 rs

answer Aug 25, 2014 by Amar Ammy
+1 vote

Apple Cost Rs 17
Orange Cost Rs 21
Pear Cost Rs 14
vowel cost- 4 rs and consonant cost- 3 rs

So the cost of MANGO is
3+4+3+3++4=17

Mango cost will be Rs 17.

answer Aug 25, 2014 by Double S
+1 vote

17 each consonant is rupees 3 and each vowel is rupees 4

answer Aug 26, 2014 by anonymous



Similar Puzzles
0 votes

A person allows a 10% discount for cash payment from the marked price of a toy and still he makes a 10% gain. What is the cost price of the toy which is marked Rs. 770 ?

0 votes

The cost of carpeting a room 15 metres long with a carpet 75 cm wide at 30 paisa per metre is Rs. 36.
What is the breadth of the room ?

+1 vote

A shopkeeper sells his goods at cost price but uses a weight of 890 gm instead of kilogram weight.
What is his profit percentage?

+1 vote

At my favorite fruit stand,
an orange costs 18¢,
a pineapple costs 27¢,
and a grape costs 15¢.

Using the same logic, can you tell how much a mango costs?

0 votes

A bottle and a cork together cost $1 and Penny 1. If the cost of bottle is more than that of the cork by $1, what is the cost of the bottle and that of the cork?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...