top button
Flag Notify
    Connect to us
      Site Registration

Site Registration

In an ice-cream parlour, the price of 5 cones and 4 sundaes is Rs 243.00, while the price of 6 cones and 1 sundae.......

+1 vote
133 views

In an ice-cream parlour, the price of 5 cones and 4 sundaes is Rs 243.00, while the price of 6 cones and 1 sundae is Rs 141.50.
How much do 3 sundaes cost?

posted Feb 1, 2018 by Varuna Magar

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

1 Answer

+1 vote

5 cone + 4 Sundae = 243 ----- (1)
6 cone + 1 Sundae = 141.5 ----- (2)
Lets (2) × 4
24 cone + 4 Sundae = 141.5 × 4 ------ (3)
Now (3) - (1)
19 cone = 566 - 243
cone = 17 ---- (4)
Sub (4) in (2)
17×6 + Sundae = 141.5
Sundae = 141.5 - 102 = 39.5
And 3 Sundae = 39.5 × 3 = 118.5/-.

answer Feb 1, 2018 by Tejas Naik



Similar Puzzles
+1 vote

I purchased an awesome ice cream cone having 5 different flavor scoop. Five flavors are pistachio, mint-chip, strawberry, marshmallow, and raspberry

I will give u some clues so that you can figure out the order of flavors from bottom to top.
1. The bottom flavor of the cone has 10 letters.
2. The marshmallow scoop is at between pistachio and the mint-chip scoop.
3. marshmallow is the raspberry scoop but below the mint-chip scoop.

So can you figure out the flavor of ice cream in order from bottom to top?

0 votes

If tomato and potato together cost Rs. 54.00, and a radish and a tomato cost Rs. 27.00 and a potato cost Rs. 27.00 more than a radish or a tomato.
What is the price of a tomato?

+1 vote

A metal cylinder of base 5 cm and height 12 cm is melted to make n solid cones of height 1 cm and base radius 1 mm.
What is the value of n?

...