top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

A supermarket has a special offer on tins of cat food - buy 5 get one free. 10 tins cost Rs 99. What would 20 tins cost?

0 votes
55 views
A supermarket has a special offer on tins of cat food - buy 5 get one free. 10 tins cost Rs 99. What would 20 tins cost?
posted Sep 3, 2017 by anonymous

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

2 Answers

+1 vote

answer is Rs 168.3
10 tins cost Rs 99
so one tin cost Rs 9.9
5 tins cost Rs 49.5
so, buy 5 tins of cost 49.5
and you get 1 tin free
so now you will have 6 tins
now buy another 5 tins and another 5 tins
totally yo will have 18 tins for a cost of Rs 148.5
lastly buy 2 tins of cost 2 x 9.9 =Rs 19.8
totally you will get 20 tins for only 148.5+19.8=Rs 168.3

answer Sep 4, 2017 by Mogadala Ramana
187
solution: 10tins cost 99 so it's a price for 9 tins as one is free on 5 tins. Now 20tins total out of which 3 are free i.e. 3 on 15 it becomes 18 and remaining 2 + 15 = 17*11=187
0 votes

187
Solution,
10tins=99, so 1 tin=11 as 99 is actually a cost of 9 tins only as one is free on 5. Now there are total 20 tins out of which 3 are free on 15, so 15+2=17*11=187

answer Sep 4, 2017 by Nirav Savjiyani



Similar Puzzles
0 votes

A child spends $100 on 100 toy animals.
A cat cost $10.00,
A fish costs $3.00, and
A bird costs $0.50.
She buys atleast one of each,
and doesn't buy any other toys.

How many of each toy does the child buy ?

+1 vote

On the occasion of Christmas, Major online seller companies in India is offering big discount on Iphone7 as below.

: Flipkart offers Flat 65% discount
: Amazon offers 10% discount over and over again.
: eBay offers RS 45,000 off.

If the original cost of iPhone is Rs. 70,000 Which is the best offer for you ?

+1 vote

The cost of apple and grapes are between Rs 20 and 30 per kg. If total cost of 5 Kg apple and 7 Kg grapes is a number X having unit's and hundred's place equal and sum of cost of 1 Kg apple and 1 Kg grapes is Rs 50.
Then what is the value of X?

0 votes

A boy has Rs 728 in denomination of Rs 2, Rs 5 and Rs 10 notes in ratio of 3:2:4 respectively. What is the total number of notes he has?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...