top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration

Facebook Login
Site Registration

If 10 bags of jelly beans and 6 licorice sticks cost $1, and 10 licorice sticks and 6 jelly bean bags cost 92...........

0 votes
318 views

If 10 bags of jelly beans and 6 licorice sticks cost $1, and 10 licorice sticks and 6 jelly bean bags cost 92 cents.

How much does one licorice stick cost?

posted Sep 12, 2016 by Nikhil Pandey

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

2 Answers

0 votes

Here both the bags of jelly bean and licorice can be taken as unknowns on LHS of the equation and the cost can be taken on the RHS of the equation as shown below on both cases.
enter image description here

So each stick of Licorice costs 5 cents
And each bag of jelly bean costs 7 cents which can be found out by substitution of licorice value in any of the 3 equation mentioned in the image above.

answer Sep 12, 2016 by Tejas Naik
0 votes

Let the cost of a bag of jelly beans be "B"
Let the cost of a liquorice stick be "L"
Then:
(1) 6B + 10L = $0.92
(2) 10B + 6L = 1.00
Multiply equation (1) by 10 and equation (2) by 6
Now you have:
(1) 60B + 100L = $9.20
(2) 60B + 36L = 6.00
Now subtract equation (1) minus equation(2) .
The Jelly beans cancel out and you are left with and equation with one unknown to solve:
64L = $3.20
Divide both sides by 64 so you get what one liquorice stick costs L= $0.05
Cost of one licorice stick is 5 cents!

answer Jun 11, 2020 by anonymous



Similar Puzzles
+2 votes

I am a bean; I am very lean. I am not fat; I am sure of that. Like all beans, I am small and round; but unlike others, I dont grow in the ground. What kind of bean am I?

0 votes

You have three mislabeled jars. one contains Apple jelly beans, another Orange jelly beans, and the third has a mix of both (not necessarily a 50/50 mix, could be a 1/99 mix or a 399/22 mix).

How many jelly beans would you have to pull out, and out of which jars, to find out how to fix the labels on the jars?

0 votes

A bottle and a cork together cost $1 and Penny 1. If the cost of bottle is more than that of the cork by $1, what is the cost of the bottle and that of the cork?

+1 vote

At the circus, 2 sticks of fairy floss cost the same as 3 lollipops.
If Samaira buys 1 stick of fairy floss, she will have Rs 1.50 left over. If Samaira buys 1 lollipop, she will have Rs 2 left over.
How much money does Samaira have?

0 votes

If you have sticks which measure 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 and 9 cm (one of each). How many different triangles can you make using three of the sticks?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...