top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration

Facebook Login
Site Registration

Paradox Problem : A bottle and a cork together cost $1 and Penny 1. If cost of bottle is $1 more than that of the cork..

0 votes
117 views

A bottle and a cork together cost $1 and Penny 1. If the cost of bottle is more than that of the cork by $1, what is the cost of the bottle and that of the cork?

posted Aug 22, 2016 by Vilas Joshi

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

1 Answer

+1 vote

Thanks for the query.

Considering 1 penny = 1 cent,
cost of the bottle = $ 1 and half cent and the cork = half cent.

answer Aug 23, 2016 by Arghyadeep Dutt Shrivastava
Dear Arghyadeep Dutt Shrivastava, your answer is correct, congratulations!
Thanks very much. Appreciated.



Similar Puzzles
0 votes

An apple costs $1.

An orange costs $9 more than the apple.

A watermelon costed $5 more than the orange.

If I buy one of these 3, what is the total amount I have to pay?

0 votes

If 10 bags of jelly beans and 6 licorice sticks cost $1, and 10 licorice sticks and 6 jelly bean bags cost 92 cents.

How much does one licorice stick cost?

0 votes

If tomato and potato together cost Rs. 54.00, and a radish and a tomato cost Rs. 27.00 and a potato cost Rs. 27.00 more than a radish or a tomato.
What is the price of a tomato?

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...