top button
Flag Notify
    Connect to us
      Site Registration

Site Registration

Can you find out what each topping costs?

0 votes
145 views

In a pizza parlor, you have to pay a certain amount to add extra toppings. Now the price for toppings are given in a pair below. Can you find out what each topping costs?

Corn & Jalapeno $7
Mushrooms & Extra Cheese $6
Paprika & Tomatoes $2
Onion & Jalapeno $5
Green chilly & Paprika $4
Tomatoes & Onion $3
Extra Cheese & Paprika $5

Please note that the toppings are priced w.r.t. whole dollar increments (no fraction prices).

posted Oct 14, 2015 by Rahul Vaidya

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

1 Answer

0 votes

Key: prices are w.r.t. whole dollar increments (no fraction prices).
Paprika & Tomatoes $2 ---> Paprika $1 and Tomatoes $1
Green chilly & Paprika $4 ---> Green Chilly $3
Tomatoes & Onion $3 ---> Onion $2
Onion & Jalapeno $5 ---> Japaleno $3
Corn & Jalapeno $7 ---> Corn $4
Extra Cheese & Paprika $5 ---> Extra Cheese $4
Mushrooms & Extra Cheese $6 ----> Mushroom $2

answer Oct 16, 2015 by Parlin Simanjuntak



Similar Puzzles
0 votes

A small town is visited by an ice-cream truck every day. On the first day of February, the truck visits as usual and 5 children, one from each of the first 5 houses on the street buys an ice cream that is of the different flavor from each other along with a completely different topping.

Go through the details below and find out which child lives in which house and bought which ice-cream flavor with which topping:

  1. Jim lives between the child who bought the Raspberry topping and the child who bought mango ice cream.

  2. Joyce, whose house has an even number, bought the cherry topping. Nancy does not live next to Joyce.

  3. The blackcurrant ice cream had no topping.

  4. The child who lives in house number 2 had the butterscotch ice cream. The child in house number 3 did not have chocolate ice cream.

  5. Mike had banana ice cream. He hates banana cherry.

  6. The child who had the cashew topping lives in house number 5. Dustin does not live in house number 4.

Please note that the odd numbered houses and the even numbered houses are located on the exactly opposite sides of the street.

+1 vote

Pete'sa Pete lists prices for his extra toppings in pairs. How much does each topping cost by itself? Each price is whole-dollar increments.

Pineapple & Hot Peppers $7
Broccoli & Extra Cheese $6
Mushrooms & Onions $2
Black Olives & Hot Peppers $5
Pepperoni & Mushrooms $4
Onions & Black Olives $3
Extra Cheese & Mushrooms $5

+1 vote

A pen along with its cap costs Rs. 5.50. If the cost of pen is Rs. 5, more than the cap, can you calculate the cost of the cap ?

...