top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration

Facebook Login
Site Registration

1212 Oranges are bought for Rs. 8888 and sold at the rate of Rs 111 per dozen. What is the percentage of profit or loss?

+1 vote
61 views
1212 Oranges are bought for Rs. 8888 and sold at the rate of Rs 111 per dozen. What is the percentage of profit or loss?
posted Oct 15, 2018 by anonymous

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

1 Answer

0 votes

Cost price of each orange = 8888/1212 = [22/3]/-
Cost price of 12 orange = (22/3)*12 = 88
Selling price of 12 orange = 111
((111 - 88)/88)*100 = 23*25/22 = 575/22% =26.1363%.

answer Oct 15, 2018 by Tejas Naik
...