top button
Flag Notify
    Connect to us
      Site Registration

Site Registration

A vendor bought 110 toffees for 330 rupees. How many toffees in 330 rupees must he sell to gain 25%?

0 votes
96 views
A vendor bought 110 toffees for 330 rupees. How many toffees in 330 rupees must he sell to gain 25%?
posted Jun 28, 2018 by Nimish

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button LinkedIn Share Button

1 Answer

0 votes

88


1 toffee costs 330/110=3 rupees
selling price for one toffee with 25% will be 3*1.25=3.75 rupees
330/3.75=88 toffees

answer Jun 28, 2018 by Hanifa Mammadov
...