top button
Flag Notify
    Connect to us
      Facebook Login
      Site Registration Why to Join

    Get Free Puzzle Updates

Facebook Login
Site Registration

Most of us use it every day in our homes. If we purchased 100 pounds of it, it would contain approximately 87...........

+1 vote
49 views

Most of us use it every day in our homes. If we purchased 100 pounds of it, it would contain approximately 87 pounds of water; 4 pounds of fat; 4 pounds of casein, ash and albumin; and 5 pounds of sugar. What is it?

posted Feb 10, 2016 by Amarvansh

Share this puzzle
Facebook Share Button Twitter Share Button Google+ Share Button LinkedIn Share Button Multiple Social Share Button

1 Answer

+1 vote

Ans :Cow Milk

answer Feb 10, 2016 by Jaikumar Bhatia



Similar Puzzles
0 votes

Most of us use it every day in our homes. If we purchased 100 pounds of it, it would contain approximately 87 pounds of water; 4 pounds of fat; 4 pounds of casein, ash and albumin; and 5 pounds of sugar. What is it?

0 votes

I normally have 100 or more teeth. I come in a variety of colors and sizes. People use me every day. At least, I hope they do. What am I?

+1 vote

Guess These 5 things which we use every day?
1 sesgaesm
2 oycejk
3 eatbfakrs
4 ruaent
5 htaisrnpst

Contact Us
+91 9880187415
sales@queryhome.net
support@queryhome.net
#280, 3rd floor, 5th Main
6th Sector, HSR Layout
Bangalore-560102
Karnataka INDIA.
QUERY HOME
...